Европейска комисия

Финансиране на проекта

Consumer Classroom е финансиран от ЕК портал за учители от страните от ЕС, който им предоставя ресурси за преподаване на потребителско образование.Прочети повече

Генерални Дирекции

ГД Правосъдие и потребители
ГД Образование и култура
ГД Научни изследвани и иновации
Съобщителни мрежи, съдържание и технологии

Европейска комисия
Вижте ощеЗатвори


Jakiej wiedzy finansowej potrzebujemy?

0 коментари
W środkach masowego przekazu ciągle znajdujemy dużo publikacji poświęconych gospodarce, rynkom finansowym i kondycji finansowej obywateli. Ciągłe wahania kursów walutowych, spowolnienie gospodarcze, turbulencje na rynkach, panika na giełdzie, przecena akcji, obniżenie ratingu, deficyt publiczny, zadłużenie państwa... Dużo określeń i terminów, które dla większości osób są niezrozumiałe, chociaż niosą ze sobą wiele przykrych konsekwencji. Czy to oznacza, że nie przejmujemy się sytuacją, czy też poziom naszej wiedzy finansowej jest zbyt niski?
 
Zawsze, gdy media zaczynają częściej mówić o kryzysie finansowym i kłopotach gospodarczych, warto poświęcić trochę czasu, aby dowiedzieć się czegoś więcej o świecie finansów. Tak się składa, że choćbyśmy nawet nie byli zaangażowani w działania rynków finansowych (inwestując nasze oszczędności w wybrane produkty finansowe), i tak skutki kryzysu mogą nas dotknąć. Na przykład, gdy wzięliśmy kredyt na zakup nieruchomości w walucie obcej. Także wtedy, gdy rośnie inflacja, albo gdy nasze państwo jest nadmiernie zadłużone i musi podjąć bardziej zdecydowane kroki, aby „zdobyć“ pieniądze na funkcjonowanie. Zazwyczaj w tym ostatnim przypadku oznacza to podwyżki podatków, czyli różne formy przerzucenia odpowiedzialności za decyzje polityków na barki społeczeństwa.  
 
Warto zadać sobie pytanie, jakiej wiedzy potrzebujemy, aby czuć się bezpieczniej wobec zawirowań w świecie finansów, ale i na co dzień, zwłaszcza gdy oszczędzamy przez dłuższy czas pieniądze na określony cel. Specjaliści od edukacji finansowej z Nowej Zelandii (Biuro Komisarza ds. Emerytury), opracowali kilka lat temu prosty model pokazujący, jakie umiejętności i komepetencje powinniśmy posiadać, aby sobie poradzić finansowo w życiu.
 
Wiedza finansowa jest nam niezbędna na co dzień, jeśli zależy nam na stabilnej sytuacji finansowej i powiększaniu naszego majątku. Można się finansów osobistych uczyć na błędach, ale akurat są to bardzo kosztowne błędy. Z powyższego grafu wynika, że powinniśmy rozwijać wiele umiejętności związanych z codziennymi sytuacjami finansowymi. W nauczaniu na poziomie szkoły średniej spróbujmy skupić się na poziomie podstawowym wiedzy finansowej. Mając taki fundament uczniowie będą mogli później łatwo zdobywać i uzupełniać wiedzę z pozostałych obszarów.
Marcin Polak 0
expert
Koordynator krajowy Consumer Classroom w Polsce, doświadczony ekspert od edukacji finansowej i konsumenckiej, autor różnych publikacji edukacyjnych poświęconych edukacji, w tym edukacji finansowej. Członek grupy doradców Komisji Europejskiej ds. edukacji finansowej w latach 2008-2012. Redaktor naczelny www.edunews.pl. ---------------------------- I am the Consumer Classroom Team Leader for Poland, experienced financial and consumer educator, as well as author of various educational publications on financial and consumer education as well as the education system as a whole. Previously I was the Member of the European Commission's Expert Group on Financial Education (2008-2012) by DG I A. I was a speaker at various international conferences on financial education organized by the OECD, the World Bank, the National Bank of Poland and Citibank.
Обратно горе
Информация
We are sorry but we cannot execute your request. The page was not found.
Съжаляваме, но към момента нямате достъп за изпълнението на това искане?
We are sorry but i cannot execute your request. A internal server error occurred
Comment Report
Нуждаете ли се от помощ? Разгледайтенашия раздел за помощ