European Commission

Project Funding

The Consumer Classroom is an EU funded portal site for teachers across the EU to equip them with resources for teaching consumer educationRead more

European Commission Directorate Generals

DG Justice and Consumers
DG Education and Culture
DG for Research & Innovation
DG Communications Networks, Content and Technology
 

European Commission
see moreclose


Ar galima grąžinti Kalėdines dovanas?

0 comments

PEXELS.COM

Artėjant Kalėdoms, parduotuves užgula pirkėjai ieškantys dovanų artimiesiems ir draugams. Taupantys laiką ir, dažnu atveju, pinigus dovanų paieškoms leidžiasi į elektronines parduotuves. Paskutinės minutės pirkiniai gali nuvilti tuos, kuriems jie dovanojami dėl įvairių priežasčių: netinkamo dydžio, nepatikusios spalvos, gaunamas nereikalingas daiktas ir panašiai. Kad šventinės nuotaikos neaptemdytų netikusi ar nepatikusi dovana, svarbu žinoti, kada prekes galima grąžinti ar pakeisti.

Lietuvos vartotojams perkantiems elektroninėje prekyboje suteikiama dar daugiau teisių nei perkant tradicinėje prekyboje. Perkant parduotuvėje (tradicinė prekyba) prekių keitimui ir gražinimui taikomi tam tikri apribojimai – numatomas sąrašas prekių, kurias grąžinti ar pakeisti galima tik pardavėjui sutikus. Todėl tokios dovanos, kaip pavyzdžiui kvepalai, kojinės ir žaislai galėtų būti grąžinamos tik pardavėjui geranoriškai sutikus. Perkant šias dovanas elektroniniu būdu, vartotojams nuo sutarties elektroninėje parduotuvėje sudarymo dienos paliekamas 14 dienų terminas apsispręsti dėl pirktos prekės, o jei prekė netiko ar nepatiko, pirkėjas ją gali grąžinti pardavėjui. Jeigu perkama internetu, vartotojai neturi tiek galimybių prekės apžiūrėti, pasimatuoti, todėl teisės aktai jiems suteikia daugiau galimybių grąžinti prekes.

Visais kokybiškos prekės grąžinimo atvejais, ji negali būti naudota, sugadinta ar praradusi prekinę išvaizdą. Norėdamas būti tikras, kad nekils keblumų grąžinant ar keičiant kokybiškas prekes ar kreipiantis dėl netinkamos prekės kokybės, vartotojas turėtų išsaugoti prekės įsigijimą liudijančius dokumentus (kvitus, sąskaitas faktūras, užsakymo patvirtinimus, banko išrašus ir pan.).

Svarbu prisiminti, kad 14 dienų prekių grąžinimo terminas taikomas kokybiškų prekių grąžinimui ar keitimui, jeigu prekė nebuvo naudota. Tuo tarpu prekei, kurios kokybės trūkumai pasireiškė ją naudojant, grąžinimui taikomas 2 metų terminas. Nepainiokime šių dviejų terminų!

Patarimai, kuriais kviečiu pasidalyti su savo mokiniais:

  1. Jeigu turite dvejonių, ar išrinkta dovana patiks tam, kam ją dovanojate, pridėkite pirkimo kvitą, suteikdami galimybę dovaną gavusiam asmeniui prekę grąžinti ar pakeisti. Tokiu atveju, jei netinka dovanojamo drabužio dydis, nepatinka spalva ar gauta jau antra tokia pati dovana arba yra kitos priežastys, dovaną gavusiam asmeniui padovanojate ir galimybę išsirinkti kitą dovaną.
  2. Pirkdami elektroninėje prekyboje, atkreipkite dėmesį, ar nurodyti pardavėjo kontaktiniai duomenys ir adresas (dažnai elektroninės parduotuvės nurodo pavyzdžiui tik el.pašto adresą), prekės garantijos sąlygos, visos su prekės pristatymu ir grąžinimu susijusios galimos išlaidos. Visą šią informaciją perskaitykite atidžiai ir galėsite būti ramesni, jeigu prekę norėsite grąžinti ar pakeisti. Išlikite budrūs – jei pardavėjas pateikia mažai informacijos apie save ar prekes parduoda už stulbinančiai mažą kainą, ieškokite daugiau informacijos apie šį pardavėją, kad netaptumėte sukčiavimo auka. Svarbu žinoti, kad perkant prekes iš pardavėjų, kurie nėra registruoti Europos Sąjungoje, jūs galite netekti galimybės realizuoti visų savo vartotojų teisių.
  3. Būkite sąmoningi išpardavimų metu, nepirkite prekės jos tinkamai neapžiūrėję ir gerai nepagalvoję, ar jos tikrai reikia, nes vėliau galite nebeturėti teisės jos grąžinti ar pakeisti.
  4. Jeigu dovanai perkate įrenginį ar buitinį prietaisą, pasidomėkite galimybe papildomai įsigyti komercinę garantiją – mokamą garantiją, kuri galiotų ilgiau nei 2 metus (būtų ilgesnę už garantiją, kurią jau ir taip suteikia įstatymas.

O su kokiais keblumais esate susidūrę Jūs norėdami grąžinti prekes? Pasidalinkite savo patirtimis šio įrašo komentaruose.

Linkiu gražių artėjančių švenčių!

Edita Sinkevičė 0
expert
Su vartotojų teisėmis susiduriame kiekvienas kasdieniame gyvenime. Vartotojų teisių apsaugos, taip pat ir vartotojų švietimo srityje dirbu nuo 2008 metų. Mano kompetencijos ir ekspertinė patirtis vartotojų teisių srityje: vartotojų atstovavimas, vartotojų teisių teisinės konsultacijos vartotojams, verslininkams, mokymai valstybės institucijų ir verslo atstovams, atstovavimas ir narystė tarptautinėse organizacijose ir institucijose, pasiūlymų teisės aktų projektams rengimas, tarptautinių ir nacionalinių projektų valdymas.
BACK TO TOP
Information
We are sorry but we cannot execute your request. The page was not found.
We are sorry but at this moment you don't have access to execute the request ?
We are sorry but i cannot execute your request. A internal server error occurred
Comment Report
Need help ? Please see our help section