Edukacja finansowa na co dzień
Wiedza finansowa jest fundamentem, na którym konsumenci mogą rozwijać inne umiejętności w życiu. Wiedza, jak tworzyć własny budżet, jak oszczędzać i mądrze używać kredytów są finansowym ekwiwalentem kierowania pojazdem, używania pasów bezpieczeństwa i zatrzymywania się na czerwonym świetle. Wszystkie znacząco zwiększają szansę, że zostanie bezpiecznie osiągnięty cel, do którego dążymy.
Dla wielu konsumentów świat finansów wydaje się obcy, odległy, wręcz abstrakcyjny. Wydaje im się, że jeśli nie posiadają wielkiego majątku, nie muszą na co dzień przejmować się stanem portfela i zazwyczaj mobilizują ich do tego dopiero stany kryzysowe.
Nauczyciele powinni tłumaczyć, że z edukacji finansowej można korzystać codziennie. Mało kto zdaje sobie sprawę, że każdego dnia wielu konsumentów podejmuje ważne decyzje związane z własnymi finansami. Nawet wtedy, gdy:
- kupują ulubione czasopismo w kiosku,
- wrzucają kilka monet do skarbonki,
- robią zakupy w osiedlowym sklepie,
- nie wyłączają światła w pokoju, w którym nie przebywają,
- zużywają wiele wody podczas kąpieli (i wiele innych).
Wszystkie te czynności to nic innego, jak gospodarowanie budżetem domowym. Podejmujemy w ten sposób decyzje finansowe, które mają wpływ na stan naszego portfela i w konsekwencji na dalsze nasze życie. A życie składa się z takiego bardzo długiego ciągu decyzji, które mają dla nas zawsze jakiś skutek finansowy.
Kluczem do zrozumienia świata finansów, a co ważniejsze, do praktycznego wykorzystania w naszym życiu narzędzi umożliwiających bogacenie się, jest wiedza na temat metod, narzędzi, jak i mechanizmów, które kształtują rzeczywistość wokół nas. Dlatego jak najwcześniej – od młodości warto stawiać odważne kroki w świecie finansów. Zdobyte podczas edukacji szkolnej umiejętności powinny stosunkowo szybko zaprocentować w przyszłości, choćby dzięki lepszemu przygotowaniu do podejmowania poważnych decyzji finansowych w dorosłym życiu.
Nauczyciele powinni uwzględniać edukację finansową podczas nauki wielu przedmiotów w szkole (np. matematyki, wiedzy o społeczeństwie, podstaw przedsiebiorczości i innych). Ale to nie wystarczy – warto także sięgać po zasoby edukacyjne w sieci. Młody człowiek powinien dziś przede wszystkim poszukiwać wiedzy finansowej w internecie, korzystać na co dzień z serwisów, które pomogą mu zrozumieć tematykę finansową, a także z narzędzi, które pomogą mu zarządzać własnymi środkami finansowymi. To właśnie dlatego - z myślą o młodych konsumentach i ich nauczycielach – powstał serwis ConsumerClassroom.eu. znajdziemy tu wiele ciekawych narzędzi do edukacji finansowej – korzystajmy!