Commission européenne

Financement du projet

Consumer Classroom est un portail Internet financé par l'UE qui met à la disposition des enseignants européens des ressources pédagogiques en matière d'éducation à la consommation.
En savoir plus

Commission Européenne Directions Générales

DG Justice et Consommateurs
DG "Education et Culture"
DG "Recherche et Innovation"
DG Réseaux de communication, contenu et technologies
 

Commission européenne
Voir plusFermer


Informācija par preces trūkumu

0 commentaires

Pārdevēji, atsakot apmierināt patērētāju prasījumus nereti norāda, ka precei nav ražošanas defektu. Tomēr Patērētāju tiesību aizsardzības likums preces neatbilstību līguma noteikumiem saista ne tikai ar ražošanas defektiem, bet arī ar informācijas apjomu, kuru pārdevējs sniedz patērētājam. Cik tad svarīga loma ir par preci sniegtajai informācijai, nosakot tās kvalitāti?

Šajā rakstā turpināsim iepazīstināt lasītājus ar Patērētāju strīdu risināšanas komisijas lēmumiem un pastāstīsim par vienu no tiem, kurā atbilde uz šo jautājumu tika sniegta.

Notikumi risinājās šādi. Patērētāja 2016.gada 24.augustā iegādājās apavus, bet vēlāk konstatēja, ka tie krāsoja zeķes melnā krāsā. Patērētāja vērsās pie komersanta ar iesniegumu, prasot apmainīt apavus, bet, ja tas nav iespējams, atmaksāt samaksāto naudu. Atbildi komersants uz iesniegumu nesniedza.

Pēc patērētājas vēršanās Patērētāju tiesību aizsardzības centrā, komersants sniedza atbildi, ka apaviem nav rūpnieciska defekta, norādot, ka ražotājs apliecina, ka visi apavi, kuru iekšējā apdare ir izgatavota no dabīgās ādas un apstrādāta ar dabīgām krāsām, sviedru izdalīšanas rezultātā var krāsot. Tas var tikt novērsts, apstrādājot iekšējo apdari ar speciāliem apavu kopšanas līdzekļiem, kas var stabilizēt krāsošanu. Arī pievienotajā apavu lietošanas instrukcijā norādīts, ka “daudziem apavu modeļiem tiek izmantotas īpašā veidā (ar dabīgām krāsvielām) krāsotas ādas oderes, kas apavu valkāšanas sākumā un arī pie pastiprinātas kāju svīšanas var krāsot. Krāsošanas novēršanai lietojiet speciālos apavu kopšanas līdzekļus.”

No komersanta sniegtās atbildes izrietēja, ka šāda veida informācija par preci pirms apavu iegādes patērētājai netika sniegta.

Saskaņā ar Patērētāju tiesību aizsardzības likumu, viena no pazīmēm, kas liecina par preces atbilstību līguma noteikumiem, ja tai piemīt īpašības un izpildījums, kāds parasti piemīt tāda paša veida precēm un kādu patērētājs var pamatoti gaidīt, ņemot vērā preces raksturu un jebkurus, īpaši reklāmā vai preces marķējumā sniegtus publiskus paziņojumus par noteiktām preces īpašībām.

Kā redzams no augstāk minētā apraksta, komersants informāciju par nepieciešamību veikt iekšējo apdari ir iekļāvis lietošanas instrukcijā, kura tika pievienota apaviem. Vai šajā gadījumā patērētājs varēja pamatoti cerēt, ka apavi nekrāsos? Komisijas atbile - jā, jo šajā gadījumā jāatceras, ka saskaņā ar Patērētāju tiesību aizsardzības likumu, patērētājam jādod iespēja novērtēt attiecīgās preces derīgumu un atbilstību, kā arī patērētājam jāsaņem pilnīga informācija par preci pirms patērētājs to iegādājas!

Baiba Miltovica 0
expert
Representation of organized consumer civil society at national and international (EU) level. International adult education and training project management (Europe for Citizens programme; The European Social Fund; European Commission DG JUST financed projects; Nordic Council of Ministers supported projects). National contact point of Consumer Classroom and Consumer Champion EU wide platforms.
REVENIR EN HAUT
Information
We are sorry but we cannot execute your request. The page was not found.
We are sorry but at this moment you don't have access to execute the request ?
We are sorry but i cannot execute your request. A internal server error occurred
Comment Report
Besoin d'aide? ConsultezPage "AIDE"