Europska komisija

Generalni Direktorati Europske Komisije

GU za pravosuđe i zaštitu potrošača
Generalni Direktorat  za Obrazovanje i Kulturu
Generalni Direktorat  za Istraživanja i inovacije
Generalni Direktorat za Komunikacijske mreže, sadržaje i tehnologiju

Financiranje projekta

Učionica za Potrošače je portal financiran od strane Europske Unije,  namjenjen osposobljavanju nastavnika u području  obrazovanja  potrošačaopširnije
Europska komisija
Vidi višezatvori


Ar galima grąžinti Kalėdines dovanas?

broj komentara

PEXELS.COM

Artėjant Kalėdoms, parduotuves užgula pirkėjai ieškantys dovanų artimiesiems ir draugams. Taupantys laiką ir, dažnu atveju, pinigus dovanų paieškoms leidžiasi į elektronines parduotuves. Paskutinės minutės pirkiniai gali nuvilti tuos, kuriems jie dovanojami dėl įvairių priežasčių: netinkamo dydžio, nepatikusios spalvos, gaunamas nereikalingas daiktas ir panašiai. Kad šventinės nuotaikos neaptemdytų netikusi ar nepatikusi dovana, svarbu žinoti, kada prekes galima grąžinti ar pakeisti.

Lietuvos vartotojams perkantiems elektroninėje prekyboje suteikiama dar daugiau teisių nei perkant tradicinėje prekyboje. Perkant parduotuvėje (tradicinė prekyba) prekių keitimui ir gražinimui taikomi tam tikri apribojimai – numatomas sąrašas prekių, kurias grąžinti ar pakeisti galima tik pardavėjui sutikus. Todėl tokios dovanos, kaip pavyzdžiui kvepalai, kojinės ir žaislai galėtų būti grąžinamos tik pardavėjui geranoriškai sutikus. Perkant šias dovanas elektroniniu būdu, vartotojams nuo sutarties elektroninėje parduotuvėje sudarymo dienos paliekamas 14 dienų terminas apsispręsti dėl pirktos prekės, o jei prekė netiko ar nepatiko, pirkėjas ją gali grąžinti pardavėjui. Jeigu perkama internetu, vartotojai neturi tiek galimybių prekės apžiūrėti, pasimatuoti, todėl teisės aktai jiems suteikia daugiau galimybių grąžinti prekes.

Visais kokybiškos prekės grąžinimo atvejais, ji negali būti naudota, sugadinta ar praradusi prekinę išvaizdą. Norėdamas būti tikras, kad nekils keblumų grąžinant ar keičiant kokybiškas prekes ar kreipiantis dėl netinkamos prekės kokybės, vartotojas turėtų išsaugoti prekės įsigijimą liudijančius dokumentus (kvitus, sąskaitas faktūras, užsakymo patvirtinimus, banko išrašus ir pan.).

Svarbu prisiminti, kad 14 dienų prekių grąžinimo terminas taikomas kokybiškų prekių grąžinimui ar keitimui, jeigu prekė nebuvo naudota. Tuo tarpu prekei, kurios kokybės trūkumai pasireiškė ją naudojant, grąžinimui taikomas 2 metų terminas. Nepainiokime šių dviejų terminų!

Patarimai, kuriais kviečiu pasidalyti su savo mokiniais:

  1. Jeigu turite dvejonių, ar išrinkta dovana patiks tam, kam ją dovanojate, pridėkite pirkimo kvitą, suteikdami galimybę dovaną gavusiam asmeniui prekę grąžinti ar pakeisti. Tokiu atveju, jei netinka dovanojamo drabužio dydis, nepatinka spalva ar gauta jau antra tokia pati dovana arba yra kitos priežastys, dovaną gavusiam asmeniui padovanojate ir galimybę išsirinkti kitą dovaną.
  2. Pirkdami elektroninėje prekyboje, atkreipkite dėmesį, ar nurodyti pardavėjo kontaktiniai duomenys ir adresas (dažnai elektroninės parduotuvės nurodo pavyzdžiui tik el.pašto adresą), prekės garantijos sąlygos, visos su prekės pristatymu ir grąžinimu susijusios galimos išlaidos. Visą šią informaciją perskaitykite atidžiai ir galėsite būti ramesni, jeigu prekę norėsite grąžinti ar pakeisti. Išlikite budrūs – jei pardavėjas pateikia mažai informacijos apie save ar prekes parduoda už stulbinančiai mažą kainą, ieškokite daugiau informacijos apie šį pardavėją, kad netaptumėte sukčiavimo auka. Svarbu žinoti, kad perkant prekes iš pardavėjų, kurie nėra registruoti Europos Sąjungoje, jūs galite netekti galimybės realizuoti visų savo vartotojų teisių.
  3. Būkite sąmoningi išpardavimų metu, nepirkite prekės jos tinkamai neapžiūrėję ir gerai nepagalvoję, ar jos tikrai reikia, nes vėliau galite nebeturėti teisės jos grąžinti ar pakeisti.
  4. Jeigu dovanai perkate įrenginį ar buitinį prietaisą, pasidomėkite galimybe papildomai įsigyti komercinę garantiją – mokamą garantiją, kuri galiotų ilgiau nei 2 metus (būtų ilgesnę už garantiją, kurią jau ir taip suteikia įstatymas.

O su kokiais keblumais esate susidūrę Jūs norėdami grąžinti prekes? Pasidalinkite savo patirtimis šio įrašo komentaruose.

Linkiu gražių artėjančių švenčių!

Edita Sinkevičė 0
expert
Su vartotojų teisėmis susiduriame kiekvienas kasdieniame gyvenime. Vartotojų teisių apsaugos, taip pat ir vartotojų švietimo srityje dirbu nuo 2008 metų. Mano kompetencijos ir ekspertinė patirtis vartotojų teisių srityje: vartotojų atstovavimas, vartotojų teisių teisinės konsultacijos vartotojams, verslininkams, mokymai valstybės institucijų ir verslo atstovams, atstovavimas ir narystė tarptautinėse organizacijose ir institucijose, pasiūlymų teisės aktų projektams rengimas, tarptautinių ir nacionalinių projektų valdymas.
POVRATAK NA VRH
informacije
Žao nam je , ali ne možemo izvršiti ​​vaš zahtjev . Stranica nije pronađena .
Žao nam je , ali u ovom trenutku nemate pristup za izvršenje zahtjeva ?
Žao nam je , ali ne mogu izvršiti vaš zahtjev . Došlo je do interne pogreške poslužitelja
komentirajte izvjesce
trebate pomoc? Molim pogledajte dio za pomoc