Europska komisija

Generalni Direktorati Europske Komisije

GU za pravosuđe i zaštitu potrošača
Generalni Direktorat  za Obrazovanje i Kulturu
Generalni Direktorat  za Istraživanja i inovacije
Generalni Direktorat za Komunikacijske mreže, sadržaje i tehnologiju

Financiranje projekta

Učionica za Potrošače je portal financiran od strane Europske Unije,  namjenjen osposobljavanju nastavnika u području  obrazovanja  potrošačaopširnije
Europska komisija
Vidi višezatvori


E-konsumenci na zakupach

broj komentara

Coraz więcej polskich internautów kupuje w sieci towary i usługi. Już połowa z nich to e-konsumenci – wynika z najnowszego raportu „E-commerce w Polsce 2017. Gemius dla e-Commerce Polska”. Liczba kupujących rośnie, ale czy to oznacza też, że rośnie liczba konsumentów świadomych swoich praw podczas zakupów w sieci?

Według firmy Gemius w pierwszej połowie 2017 roku już ponad połowa (54%) polskich internautów dokonywało zakupów w sieci internetowej. To o 4% więcej niż rok wcześniej. Co nas przekonuje do takich transakcji? Najbardziej cenimy całodobową dostępność e-zakupów (82% respondentów tak wskazało), wygodę (44%), nieskomplikowane procesy zakupów (41%), oszczędność czasu (39%), a także niższe koszty – zakupione towary są tańsze niż w sklepach (33%). Wzrosło także poczucie bezpieczeństwa transakcji – o ile w 2016 43% badanych uważało, że zakupy online są ryzykowne, w tym roku już tylko 38%.

Co kupujemy? Najczęściej kupowane produkty to: odzież, dodatki, akcesoria oraz książki, płyty, filmy – takie zakupy deklarowało aż 70% respondentów. Osoby dokonujące transakcji online są bardzo dobrze zorientowane w ofercie produktowej dostępnej w Internecie, a ich świadomość marek serwisów i stron internetowych e-commerce jest bardzo wysoka – jedynie 17 proc. respondentów nie jest w stanie wymienić żadnej nazwy związanej z e-handlem. Zakupy online stają się coraz popularniejsze. Na co powinniśmy zwracać uwagę?

Po pierwsze sprawdź, co to za e-sklep:

 • Nie wszystkich sprzedawców w sieci można uznać za uczciwych, odpowiedzialnych – sprawdzamy czy są ogólnodostępne informacje o firmie (adres, NIP, REGON) i w jaki sposób można się z nią kontaktować. Jeśli tylko przez formularz kontaktowy – może to być utrudnienie w komunikacji przy ew. zwrotach.
 • E-sklep sprawdzamy szczególnie dokładnie wtedy, gdy cena produktów znacząco odbiega od cen tego produktu w innych e-sklepach (może to okazja, a może jakiś „haczyk”).
 • Zajrzyj do Regulaminu sklepu internetowego, aby dowiedzieć się, w jaki sposób określone są warunki sprzedaży przez Internet i prawa konsumenta (sprzedający ma obowiązek opublikować taki regulamin na stronie). Sprawdź czy jest czytelny i zrozumiały.
 • Poczytaj opinie o sklepie w sieci – ktoś pewnie już coś tu kupił (historia sklepu). Zachowaj dystans (część opinii to zapewne różne chwyty marketingowe, także rezultaty działań samego sprzedawcy).

Zwróć uwagę na ochronę danych osobowych:

 • Sprawdzamy, jakie dane udostępniamy w e-sklepie i czy jest wyraźnie prezentowana klauzula ze zgodą na wykorzystywanie danych osobowych.
 • Uważnie odhaczamy, jakiej zgody udzielamy sprzedawcy. Jeśli zaznaczyliśmy także „do celów marketingowych”, potem możemy dostać lawinę wiadomości i reklam; nasze dane mogą być także przekazane dalej, np. „innym spółkom grupy” lub wręcz sprzedane na rynku (sprawdźmy, czy nie udzielamy takiej zgody).

Sprawdź pełny koszt zakupu:

 • Nie wierz tylko reklamom. Uwaga, cena może być niska, ale sprawdźmy inne warunki sprzedaży, np. koszty dostawy. Przy okazji: 1 grudnia to tzw. Dzień Darmowej Dostawy (nie wszystkie e-sklepy uczestniczą, ale coraz więcej) – zakupy wyjdą taniej.

Upewnij się, co do terminu i miejsca dostawy:

 • Dobra praktyka e-sklepów – od razu wiemy, kiedy dostaniemy towar, a nawet możemy śledzić jego losy w sieci (albo dostawać powiadomienia na telefon).
 • W jaki sposób zakupiony towar jest dostarczany na miejsce zamówienia? Kurier, list, odbiór osobisty (czy w naszym mieście), itp.

Bądź ostrożny przy płatności online – zadbaj o bezpieczeństwo transakcji:

 • Czy adres internetowy sklepu zaczyna się od protokołu HTTPS:// (lub czy w pasku przeglądarki jest znaczek kłódki i informacja o stronie „Bezpieczna”). Oznacza to, że połączenia są szyfrowane i nasze dane będą bezpieczne podczas przekazywania do bazy e-sklepu. Jeśli nie ma tego – lepiej zrezygnować z zakupów, choćby cena była korzystna.
 • Sprawdź, w jaki sposób możesz zapłacić za zakupy (im więcej tym lepiej) i czy przy płatnościach kartą e-sklep przenosi cię do twojego banku lub do pośrednika finansowego (np. PayU, PayPal itp.) w celu dokonania transakcji.

Pamiętaj o prawach konsumenta:

 • Prawo do zwrotu – przy większości zakupionych towarów przez Internet, kupujący ma prawo do odstąpienia od umowy w przeciągu 10 dni. Sprzedawca ma obowiązek zwrócić nam pieniądze w przypadku rezygnacji (jest kilka istotnych wyjątków, np. żywność i programy komputerowe, e-książki).
 • Towar powinien być dostarczony w opakowaniu, w stanie nienaruszonym.
 • Wyloguj się z e-sklepu, jeśli logowanie było potrzebne do dokonania transakcji.
 • Ewentualną korespondencję ze sklepem (e-mail) zachowaj przynajmniej do momentu, kiedy dostarczony zostanie zamówiony towar i sprawdzisz, czy otrzymałeś co zamawiałeś.

Mam nadzieję, że powyższe porady zostaną dobrze skonsumowane. Dobrych e-zakupów!

Marcin Polak 0
expert
Koordynator krajowy Consumer Classroom w Polsce, doświadczony ekspert od edukacji finansowej i konsumenckiej, autor różnych publikacji edukacyjnych poświęconych edukacji, w tym edukacji finansowej. Członek grupy doradców Komisji Europejskiej ds. edukacji finansowej w latach 2008-2012. Redaktor naczelny www.edunews.pl. ---------------------------- I am the Consumer Classroom Team Leader for Poland, experienced financial and consumer educator, as well as author of various educational publications on financial and consumer education as well as the education system as a whole. Previously I was the Member of the European Commission's Expert Group on Financial Education (2008-2012) by DG I A. I was a speaker at various international conferences on financial education organized by the OECD, the World Bank, the National Bank of Poland and Citibank.
POVRATAK NA VRH
informacije
Žao nam je , ali ne možemo izvršiti ​​vaš zahtjev . Stranica nije pronađena .
Žao nam je , ali u ovom trenutku nemate pristup za izvršenje zahtjeva ?
Žao nam je , ali ne mogu izvršiti vaš zahtjev . Došlo je do interne pogreške poslužitelja
komentirajte izvjesce
trebate pomoc? Molim pogledajte dio za pomoc