Europska komisija

Generalni Direktorati Europske Komisije

GU za pravosuđe i zaštitu potrošača
Generalni Direktorat  za Obrazovanje i Kulturu
Generalni Direktorat  za Istraživanja i inovacije
Generalni Direktorat za Komunikacijske mreže, sadržaje i tehnologiju

Financiranje projekta

Učionica za Potrošače je portal financiran od strane Europske Unije,  namjenjen osposobljavanju nastavnika u području  obrazovanja  potrošačaopširnije
Europska komisija
Vidi višezatvori


Informācija par preces trūkumu

broj komentara

Pārdevēji, atsakot apmierināt patērētāju prasījumus nereti norāda, ka precei nav ražošanas defektu. Tomēr Patērētāju tiesību aizsardzības likums preces neatbilstību līguma noteikumiem saista ne tikai ar ražošanas defektiem, bet arī ar informācijas apjomu, kuru pārdevējs sniedz patērētājam. Cik tad svarīga loma ir par preci sniegtajai informācijai, nosakot tās kvalitāti?

Šajā rakstā turpināsim iepazīstināt lasītājus ar Patērētāju strīdu risināšanas komisijas lēmumiem un pastāstīsim par vienu no tiem, kurā atbilde uz šo jautājumu tika sniegta.

Notikumi risinājās šādi. Patērētāja 2016.gada 24.augustā iegādājās apavus, bet vēlāk konstatēja, ka tie krāsoja zeķes melnā krāsā. Patērētāja vērsās pie komersanta ar iesniegumu, prasot apmainīt apavus, bet, ja tas nav iespējams, atmaksāt samaksāto naudu. Atbildi komersants uz iesniegumu nesniedza.

Pēc patērētājas vēršanās Patērētāju tiesību aizsardzības centrā, komersants sniedza atbildi, ka apaviem nav rūpnieciska defekta, norādot, ka ražotājs apliecina, ka visi apavi, kuru iekšējā apdare ir izgatavota no dabīgās ādas un apstrādāta ar dabīgām krāsām, sviedru izdalīšanas rezultātā var krāsot. Tas var tikt novērsts, apstrādājot iekšējo apdari ar speciāliem apavu kopšanas līdzekļiem, kas var stabilizēt krāsošanu. Arī pievienotajā apavu lietošanas instrukcijā norādīts, ka “daudziem apavu modeļiem tiek izmantotas īpašā veidā (ar dabīgām krāsvielām) krāsotas ādas oderes, kas apavu valkāšanas sākumā un arī pie pastiprinātas kāju svīšanas var krāsot. Krāsošanas novēršanai lietojiet speciālos apavu kopšanas līdzekļus.”

No komersanta sniegtās atbildes izrietēja, ka šāda veida informācija par preci pirms apavu iegādes patērētājai netika sniegta.

Saskaņā ar Patērētāju tiesību aizsardzības likumu, viena no pazīmēm, kas liecina par preces atbilstību līguma noteikumiem, ja tai piemīt īpašības un izpildījums, kāds parasti piemīt tāda paša veida precēm un kādu patērētājs var pamatoti gaidīt, ņemot vērā preces raksturu un jebkurus, īpaši reklāmā vai preces marķējumā sniegtus publiskus paziņojumus par noteiktām preces īpašībām.

Kā redzams no augstāk minētā apraksta, komersants informāciju par nepieciešamību veikt iekšējo apdari ir iekļāvis lietošanas instrukcijā, kura tika pievienota apaviem. Vai šajā gadījumā patērētājs varēja pamatoti cerēt, ka apavi nekrāsos? Komisijas atbile - jā, jo šajā gadījumā jāatceras, ka saskaņā ar Patērētāju tiesību aizsardzības likumu, patērētājam jādod iespēja novērtēt attiecīgās preces derīgumu un atbilstību, kā arī patērētājam jāsaņem pilnīga informācija par preci pirms patērētājs to iegādājas!

Baiba Miltovica 0
expert
Representation of organized consumer civil society at national and international (EU) level. International adult education and training project management (Europe for Citizens programme; The European Social Fund; European Commission DG JUST financed projects; Nordic Council of Ministers supported projects). National contact point of Consumer Classroom and Consumer Champion EU wide platforms.
POVRATAK NA VRH
informacije
Žao nam je , ali ne možemo izvršiti ​​vaš zahtjev . Stranica nije pronađena .
Žao nam je , ali u ovom trenutku nemate pristup za izvršenje zahtjeva ?
Žao nam je , ali ne mogu izvršiti vaš zahtjev . Došlo je do interne pogreške poslužitelja
komentirajte izvjesce
trebate pomoc? Molim pogledajte dio za pomoc