Europska komisija

Generalni Direktorati Europske Komisije

GU za pravosuđe i zaštitu potrošača
Generalni Direktorat  za Obrazovanje i Kulturu
Generalni Direktorat  za Istraživanja i inovacije
Generalni Direktorat za Komunikacijske mreže, sadržaje i tehnologiju

Financiranje projekta

Učionica za Potrošače je portal financiran od strane Europske Unije,  namjenjen osposobljavanju nastavnika u području  obrazovanja  potrošačaopširnije
Europska komisija
Vidi višezatvori


Jagamismajandusest koolitunnis

broj komentara

2017. aastal pööras Euroopa Komisjon ning sealhulgas Consumer Classroom suurt tähelepanu jagamismajanduse temaatikale. Muuhulgas avaldati kõikides EL keeltes õppekomplekt, mille abil saab noortele selgitada, kuidas jagamismajandus toimib.

Paraku on samaaegne info üleküllus ja puudus tekitanud olukorra, mil üle poole Euroopa tarbijatest ei tea, kelle poole probleemide korral pöörduda ehk siis kes vastutab ja kas seadusest tulenevad tarbija õigused üleüldse kehtivad. Veel paar aastat tagasi tähendas jagamismajandus mingite asjade jagamist väikses ringis, näiteks naabrid kasutavad ühiselt ostetud muruniidukit, sest enamuse ajast seisev niiduk on mitme pere peale soodsam osta ja ülal pidada. Sellisel juhul ei ole regulatsiooni vaja. Täna sekkuvad jagamisse ka kolmandad isikud ehk platvormid, kelle vahendusel on taolisi tehinguid võimalik sõlmida. Seega on naabrisuhtest välja kasvanud teenused, mille ulatus väljub naabruskonna piiridest. Selline uus raamistik nõuab mõistete uut sisustamist ja põhireeglite vormistamist.

Seega jagamismajandust kui moodsat majandusmudelit ei peaks takistama, ent selguse huvides tuleb kokku leppida teatud mängureeglites, mis edendaks ühelt poolt majandust, teisalt tarbijate heaolu.

Praegused noored kasvavad üles keskkonnas, kus nad ei pruugi mõista, miks on oluline teatud reeglid selgeks rääkida. Üldistades võib öelda, et nad on rahul olukorraga, kus turg reguleerib end ise ning probleemide korral piisab, kui tarbija kirjutab negatiivse arvustuse. See aga eeldab, et nad on ise piisavalt palju eeltööd teinud ning oma riskid läbi kaalunud. Kas aga tänapäeva kool ja ühiskond seda toetab, on teine küsimus.

Anne-Mai Helemäe 0
expert
I am working as an executive specialist of consumer education in Estonian Consumer Protection Board. My main interests are how to improve financial literacy and how to reach young people in order to learn more about the rights and obligations as consumers.
POVRATAK NA VRH
informacije
Žao nam je , ali ne možemo izvršiti ​​vaš zahtjev . Stranica nije pronađena .
Žao nam je , ali u ovom trenutku nemate pristup za izvršenje zahtjeva ?
Žao nam je , ali ne mogu izvršiti vaš zahtjev . Došlo je do interne pogreške poslužitelja
komentirajte izvjesce
trebate pomoc? Molim pogledajte dio za pomoc