Financijska pismenost i mladi
Financijska pismenost i mladi
U eri digitalnog i virtualnog novca ranjivost je mladih sve veća te lako upadnu u zamku kompleksnosti financijskih pitanja bez da imaju osnovna znanja i vještine upravljanja novcem. Bez obzira na zemljopisni položaj i razvijenost gospodarstva, financijsko planiranje i budžetiranje, financijsko računovodstvo, kao i tzv. meke vještine potrebne su svim mladima koji tek počinju ili su već počeli svoj radni vijek.
Postoji veliki jaz između financijskih znanja i vještina mladih i onih koje poslodavci trebaju, pokazalo je najnovije istraživanje JA Europe i Visa Europe o financijskom obrazovanju mladih u Europi.
Financijsko planiranje i budžetiranje najvažnija su financijska znanja i vještine potrebne mladima prije njihova zaposlenja ili pokretanja vlastitog posla, zaključak je najnovijeg europskog istraživanja o financijskom obazovanju JA Europe i Vise Europe.
Cilj istraživanja u kojem je sudjelovalo 500 ispitanika iz poslovnih zajednica diljem Europe bio je utvrditi koje su financijske vještine i kompetencije mladih potrebne poslovnoj zajednici 21. stoljeća, neovisno o tome pokreću li mladi vlastiti posao ili će se zaposliti u nekom poduzeću.
Glavni nalaz istraživanja je da postoji veliki jaz između financijskih znanja i vještina (što se zove financijska pismenost) koje mladi imaju i onih koje poslodavci trebaju. Osim finacijskog planiranja i budžetiranja, budući zaposlenici i poduzetnici moraju imati i druge financijske i poduzetničke vještine, od kojih su za zaposlenike naročito važni analitika i matematika, a za buduće poduzetnike poslovna administracija i upravljanje.
Izvor : Štedopis, URL : https://www.stedopis.hr/financijska-pismenost-je-vazna-za-poduzetnistvo-i-zaposljivost-mladih/
Istraživanje"Mjerenje financijske pismenosti i financijske uključenosti u RH"
Prema istraživanju Hrvatske narodne banke i Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga u suradnji s Ministarstvom financija RH financijsko znanje, 45% građana Republike Hrvatske ocijenjeno je s ocjenom 6 ili 7, koja se prema OECD-u smatra dobrom financijskom pismenosti. Najnižu razinu financijskog znanja imaju građani koji su mlađi od 19 godina (3,6%) i oni stariji od 70 godina (3,6%). Čak 74% građana svjesno je utjecaja inflacije na život, odnosno razumije da visoka inflacija znači i brz rast troškova života. Također, postotak od 80% građana ukazuje na visoko financijsko znanje kada je u pitanju shvaćanje koncepta kamate na zajam.
Izvor : Ministarstvo gospodarstva , URL : http://potrosac.mingo.hr/hr/potrosac/clanak.php?id=12711
Obrazovanje za financijsku pismenost
Važno je spomenuti da su u Hrvatskoj pokrenute vrijedne incijative i projekti vezani uz obrazovanje za financijsku pismenost.
Institut za razvoj obrazovanja provodio je projekt "Financijska pismenost za nastavak obrazovanja" pokrenut je u svrhu povećanja financijske pismenosti srednjoškolaca, posebno onih nepovoljnog socio-ekonomskog statusa, te učenika strukovnih programa.Vodič izrađen u sklopu projekta možete pronaći na : http://iro.hr/userdocs/File/financ%20pism_brosura_za%20web2.pdf
Štedopis , institut za financijsko obrazovanje izdao je Udžbenik financijske pismenosti za srednje škole “Moj novac, moja budućnost” koji možete pronaći ovdje : http://www.stedopis.hr/preuzimanje-moj-novac-moja-buducnost/
Niz pedagoških izvora i alata za izradu vaših predavanja o financijskoj pismenosti možete pronaći na platformi Consumer Classroom , URL : https://www.consumerclassroom.eu/hr
Želimo Vam uspješan rad !
