European Commission

Project Funding

The Consumer Classroom is an EU funded portal site for teachers across the EU to equip them with resources for teaching consumer educationRead more

European Commission Directorate Generals

DG Justice and Consumers
DG Education and Culture
DG for Research & Innovation
DG Communications Networks, Content and Technology
 

European Commission
see moreclose


Edukacja finansowa na co dzień

0 comments

Wiedza finansowa jest fundamentem, na którym konsumenci mogą rozwijać inne umiejętności w życiu. Wiedza, jak tworzyć własny budżet, jak oszczędzać i mądrze używać kredytów są finansowym ekwiwalentem kierowania pojazdem, używania pasów bezpieczeństwa i zatrzymywania się na czerwonym świetle. Wszystkie znacząco zwiększają szansę, że zostanie bezpiecznie osiągnięty cel, do którego dążymy.

Dla wielu konsumentów świat finansów wydaje się obcy, odległy, wręcz abstrakcyjny. Wydaje im się, że jeśli nie posiadają wielkiego majątku, nie muszą na co dzień przejmować się stanem portfela i zazwyczaj mobilizują ich do tego dopiero stany kryzysowe.

Nauczyciele powinni tłumaczyć, że z edukacji finansowej można korzystać codziennie. Mało kto zdaje sobie sprawę, że każdego dnia wielu konsumentów podejmuje ważne decyzje związane z własnymi finansami. Nawet wtedy, gdy:

  • kupują ulubione czasopismo w kiosku,
  • wrzucają kilka monet do skarbonki,
  • robią zakupy w osiedlowym sklepie,
  • nie wyłączają światła w pokoju, w którym nie przebywają,
  • zużywają wiele wody podczas kąpieli (i wiele innych).

Wszystkie te czynności to nic innego, jak gospodarowanie budżetem domowym. Podejmujemy w ten sposób decyzje finansowe, które mają wpływ na stan naszego portfela i w konsekwencji na dalsze nasze życie. A życie składa się z takiego bardzo długiego ciągu decyzji, które mają dla nas zawsze jakiś skutek finansowy.

Kluczem do zrozumienia świata finansów, a co ważniejsze, do praktycznego wykorzystania w naszym życiu narzędzi umożliwiających bogacenie się, jest wiedza na temat metod, narzędzi, jak i mechanizmów, które kształtują rzeczywistość wokół nas. Dlatego jak najwcześniej – od młodości warto stawiać odważne kroki w świecie finansów. Zdobyte podczas edukacji szkolnej umiejętności powinny stosunkowo szybko zaprocentować w przyszłości, choćby dzięki lepszemu przygotowaniu do podejmowania poważnych decyzji finansowych w dorosłym życiu.

Nauczyciele powinni uwzględniać edukację finansową podczas nauki wielu przedmiotów w szkole (np. matematyki, wiedzy o społeczeństwie, podstaw przedsiebiorczości i innych). Ale to nie wystarczy – warto także sięgać po zasoby edukacyjne w sieci. Młody człowiek powinien dziś przede wszystkim poszukiwać wiedzy finansowej w internecie, korzystać na co dzień z serwisów, które pomogą mu zrozumieć tematykę finansową, a także z narzędzi, które pomogą mu zarządzać własnymi środkami finansowymi. To właśnie dlatego - z myślą o młodych konsumentach i ich nauczycielach – powstał serwis ConsumerClassroom.eu. znajdziemy tu wiele ciekawych narzędzi do edukacji finansowej – korzystajmy!

Marcin Polak 0
expert
Koordynator krajowy Consumer Classroom w Polsce, doświadczony ekspert od edukacji finansowej i konsumenckiej, autor różnych publikacji edukacyjnych poświęconych edukacji, w tym edukacji finansowej. Członek grupy doradców Komisji Europejskiej ds. edukacji finansowej w latach 2008-2012. Redaktor naczelny www.edunews.pl. ---------------------------- I am the Consumer Classroom Team Leader for Poland, experienced financial and consumer educator, as well as author of various educational publications on financial and consumer education as well as the education system as a whole. Previously I was the Member of the European Commission's Expert Group on Financial Education (2008-2012) by DG I A. I was a speaker at various international conferences on financial education organized by the OECD, the World Bank, the National Bank of Poland and Citibank.
BACK TO TOP
Information
We are sorry but we cannot execute your request. The page was not found.
We are sorry but at this moment you don't have access to execute the request ?
We are sorry but i cannot execute your request. A internal server error occurred
Comment Report
Need help ? Please see our help section